VISI w Kummer GmbH VISI w Kummer GmbH VISI w Kummer GmbH VISI w Kummer GmbH VISI w Kummer GmbH VISI w Kummer GmbH VISI w Kummer GmbH VISI w Kummer GmbH

VISI w firmie Kummer GmbH

Obszar otaczający miasto Pforzheim w południowych Niemczech staje się cytadelą dla Vero Software i wykonawców narzędzi specjalnych, pracujących z materiałami hybrydowymi dla mikro części o wysokiej precyzji, jak elektryczne łączniki i złączki. Wśród nich znajduje się Kummer, wiodący dostawca części w obszarze motoryzacyjnym, medycznym czy telekomunikacyjnym.

Jeszcze w 1998 roku dyrektorowie firmy: Wolfgang i Jens Hofmann doszli do wniosku, że obszary tworzyw sztucznych i tłoczenia blach staną się niewiarygodnie konkurencyjne. Zainwestowali zatem w dział R&D. W przeciągu dwóch lat, po wielu testach wewnętrznych, wprowadzili technologię, która łączy procesy wtrysku i wytłaczania na jednym stanowisku.

Trzy narzędzia w jednej maszynie

W tradycyjnej produkcji liniowej prasy i wtryskarki połączone są ze sobą jako część długiej linii montażowej. Wydajność produkcji całej tej struktury uzależniona jest od cyklu wtrysku. To sprawia, że często prasy pracują w zwolnionej i nieekonomicznej prędkości. W metodzie rozwiniętej przez Kummer można tłoczyć, giąć, formować i obtryskiwać uformowany detal tworzywem, używając jednej maszyny. W ten sposób wydajnym, innowacyjnym procesem - przy zastosowaniu pras o sile nacisku w zakresie od 25 do 125 ton i prędkości tłoczenia 1000 uderzeń na minutę - można wytwarzać wytrzymałe i wysokojakościowe komponenty. Wtryskarki wspierają wszystkie tworzywa termoplastyczne z siłą zwarcia wynoszącą 200 ton i masie materiału dla pojedynczego wtrysku zawierającą się pomiędzy 1 i 100g.

Partner w rozwoju

Kummer wyszukuje bezpośrednie kontakty z klientami i oferuje im pełną wiedzę w obszarze tłoczenia. Pozwala to znaleźć ekonomiczne rozwiązanie dla każdego problemu technicznego. Po otrzymaniu zamówienia, konstruktorzy natychmiast zaczynają pracę z klientem oferując praktyczne sugestie. Podpowiadają, jakie modyfikacje i optymalizacje pozwolą zastosować najbardziej wydajne technologie wtrysku laminatu.

Dla całego cyklu projektowania i wytwarzania Kummer używa oprogramowania VISI CAD/CAM firmy Vero Software. VISI Progress służy do projektowania elementów i narzędzi do tłoczenia, włączając analizę rozwijania detalu i budowę taśmy. Natomiast VISI Mould jest używany do konstrukcji form wtryskowych.

„Było dla nas istotne, aby wszystkie etapy rozwoju produktu były wspierane za pomocą jednego kompletnego oprogramowania 3D. Kummer już wcześniej posiadał inne programy do projektowania (Catia, Pro-E i NX), lecz stwierdziliśmy, że te systemy nie są wystarczająco wydajne w projektowaniu narzędzi. Są one w pełni parametryczne i tak skomplikowane, że ich obsługa pochłania 80% uwagi użytkownika. Wówczas tylko 20% pozostaje na pracę nad projektem. Z VISI pracownicy mogli wydajnie pracować już po dwóch tygodniach używania programu. W przypadku poprzednio używanych systemów było to ponad trzy miesiące.” – stwierdził Thomas Härdt – Dyrektor Rozwoju i Konstrukcji.

Kiedy narzędzie jest już zaprojektowane, za pomocą technologii Compass przeprowadza się w dziale CAM 2 i 2,5 osiowe programowanie. Funkcja rozpoznawania cech jest zdolna do analizy modelu 3D i wykrycia regularnych kształtów jak otwory czy kieszenie. Skutecznie redukuje to czas programowania i eliminuje możliwość wystąpienia ludzkiego błędu. Bazując na rodzaju elementu znormalizowanego (śruba, kolumna, kołek), cechy są dołączane podczas konstrukcji narzędzia i automatycznie wykrywane przez Compass.

„Łącznie posiadamy 16 stanowisk VISI Modelowanie jako platforma podstawowa i dodatkowe licencje VISI Mould, VISI Progress i VISI Machining z technologią Compass”, wyjaśnia Thomas Härdt.

Patrząc z ujęcia historycznego, firmy skupiające się w branży narzędziowej używały niegdyś takich programów jak NX czy Pro-E. Trendy rozwojowe ukierunkowują je teraz na dedykowane oprogramowanie CAD/CAM do obszaru form i tłoczników – a wybieranym produktem jest VISI.

Osiągnięte korzyści

  • kompletne oprogramowanie do projektowania konstrukcji narzędzi i programowania obróbki,
  • wskaźnik wydajności funkcji „Rozpoznawanie cech” przewyższający 90% dla obróbek 2 – i 2,5 osiowych,
  • czynny udział specjalistów VISI w ukierunkowaniu na produkt i zdefiniowanie priorytetowych potrzeb firmy.

Więcej o firmie: www.kummer-gmbh.de

 

Poprzedni | Następny