Harwin – kompleksowe wdrożenie VISI CAD/CAM

Producent wysokiej klasy złącz elektronicznych opiera się na zestawie rozwiązań CAD/CAM, jakie oferuje VISI do produkcji form  wtryskowych zawierających setki małych, trudnych do wytworzenia elementów. 

“Oprogramowanie VISI znacznie poprawiło wydajność. Wprowadzenie jakichkolwiek zmian nie sprawia problemu w sytuacjach, gdy jest to konieczne”

Kev Hunt, konstruktor narzędzi

Harwin Plc dzięki oprogramowaniu VISI był w stanie zaprojektować odporne na wstrząsy, które są w stanie wytrzymać ekstremalne temperatury i są szeroko stosowane w różnych gałęziach przemysłu, w tym sportów motorowych, energetycznym, awioniki, satelitarnym i obronnym. Techniczny menedżer ds. komunikacji Ben Green powiedział „Kosztowny sprzęt elektroniczny musi idealnie współpracować. Czy to na pokładzie samolotu, w samochodzie wyścigowym lub w kasku kierowcy, w układach wiertniczych, wszystkie wymagają niezawodnych złączy, aby zapewnić maksymalną niezawodność w każdych warunkach.”

Wiele złączy Harwin’s jest wykonanych z PPS i Valox termoplastycznej żywicy poliestrowej. Produkowane są w 420 formach stalowych Stavax, zaprojektowanych za pomocą modułów dostępnych w VISI między innymi VISI Mould, VISI Progress, VISI Obróbka, VISI Electrode i VISI PEPS-Wire.

Projektant narzędzi KevHunt, wypowiada się na temat niektórych elementów narzędzi o grubości ścianki 0,2mm wykorzystywanych w formach, które produkuje się z zastosowaniem elektrod grafitowych. „Nie ma mowy o dotarciu do niektórych niewielkich obszarów zwykłym konwencjonalnym narzędziem, dlatego musimy używać elektrod oraz technologii wire EDM. Daje nam to bardzo dobre wyniki, pozwalając na wykończenie formy z bardzo wysoką, jakością oraz bez wad, które są potem przenoszone na formowany produkt.”

Harwin wykorzystuje VISI Elektrode do opracowywania elektrod do form i tłoczników, które są następnie wytwarzane wraz z innymi elementami. „Jest to idealne rozwiązanie dla niewielkich potrzebnych detali.” Wyjaśnia KeyHunt. Kompleksowe projektowanie oprawki, symulacja i kontrola kolizji zapewnia działanie elektrody już za pierwszym razem.

Ostatnie złącze elektroniczne Gecko miało cztery warianty elementów w jednym narzędziu formy i było bardzo skomplikowane, wymagało około 40 różnych elektrod. " VISI Elektrode i VISI PEPS-Wire okazało się niezbędne. Wcześniej w narzędziowni określano każdy z tych obszarów, dzięki VISI da się to wszystko wykonać z wyprzedzeniem. Projekt elektrody może być wykonywany w tym samym czasie, co wszystko inne. Jest to znacznie bardziej efektywne.”

Każdy moduł odgrywa ważną rolę dla jednej konkretnej części projektu i cyklu produkcyjnego, natomiast kompletne rozwiązanie, jakie daje VISI staje się integralną częścią procesu produkcyjnego.

Gdy model 3D elektrody oraz jej elementy są kompletne, dane przekazywane są na halę produkcyjną do odpowiedniego producenta narzędzi, który opracowuje ścieżkę narzędzia używając VISI Obróbka, uruchamia on szereg urządzeń, w tym dwóch elektrodrążarek Agie, trzech obrabiarek elektroerozyjnych i centrum frezarskie Mikron 300 HSM.

Części do wycinania drutowego są programowane bezpośrednio z danych CAD, otwierając VISI PEPS-Wire i importując plik z serwera sieciowego, tworząc program w trybie offline i ładując go do obrabiarki Agie. Operacje frezowania formy i elementy narzędzi do tłoczenia są programowane za pomocą VISI Obróbka 2D dla prostych elektrod, które mogą być obrabiane w jednym profilu i VISI Obróbka 3D dla bardziej skomplikowanych kształtów.

VISI Progress jest stosowany do projektowania wszystkich narzędzi do tłoczenia. Specyficzne funkcje dla branży pomagają w inteligentnych decyzjach, zmniejszając ryzyko potencjalnych błędów i znacznie poprawiają wydajność produkcji. Pełne wykorzystanie funkcji automatycznego tworzenia stempli KevHunt opisuje, jako imponujący poziom kontroli nad wykrawanymi kształtami. „ Rysuję po prostu podstawowy kształt stempla w układzie warstwowym a następnie wytłaczam ten kształt na wszystkich płytach matrycy poniżej i powyżej.”

KevHunt stwierdza: „Kompleksowy pakiet oprogramowani VISI znacznie poprawił wydajność i sprawił, że wprowadzanie zmian stało się o wiele łatwiejsze. Na przykład kiedy mam zamodelowaną elektrodę i ustawioną bazę arkusza na podstawie określonego rogu, operator może w szybki sposób zmienić punkt bazowy.”

 

O firmie

Nazwa: Harwin Plc

Strona internetowa: www.harwin.com

 

Osiągnięte korzyści

  • VISI Mould jest używany w trakcie trwania całego procesu rozwoju, zapewniając podgląd wpływu wprowadzanych zmian na wygląd elementów narzędzia.
  • VISI Obróbka używany jest do wykonania technologii dla  wielu urządzeń w tym dwóch elektro drążarek Agie, 3 obrabiarek elektroerozyjnych i centrum frezarskiego Mikron 300 HSM.
  • VISI Progress jest stosowany do projektowania wszystkich narzędzi do tłoczenia z odpowiednimi wartościami bezpiecznymi i kątami zbieżności stosowanymi do płyt matryc przy projektowaniu stempli.

 

Poprzedni | Następny