praca z VISI symulacja z VISI zarząd firmy komponenty metalowe

Innowacyjna rekonstrukcja czaszki z oprogramowaniem VISI

Meksykańscy lekarze wykonali skomplikowaną operację używając zaprojektowanej za pomocą oprogramowania VISI protezy kości czaszki u pacjenta, u którego w wyniku postrzału uległa zniszczeniu lewa strona czaszki.

Po rocznej rehabilitacji, pacjenta poddano operacji wstawienia rewolucyjnej protezy kości czaszki stworzonej z tytanu z zastosowaniem technologii druku 3D.

Proteza została zaprojektowana z użyciem systemu VISI CAD/CAM przez inżynierów i projektantów oprogramowania. We współpracy z zespołem medycznym stworzyli oni model kości czaszki w oparciu o plik STL uzyskany za pomocą tomografu. Na podstawie danego pliku możliwy był wydruk prototypu modelu wewnętrznego z tworzywa sztucznego wykorzystany do analizy kształtu powstałego w wyniku postrzału ubytku w czaszce. Wygładzony prototyp został zeskanowany i wprowadzony do aplikacji VISI CAD. Po odwzorowaniu kształtu lewej strony czaszki stworzono model powierzchni protezy.

Następnie z pomocą lekarzy określono konstrukcję mocowania oraz lokalizację śrub chirurgicznych i upewniono się, że model jest zgodny z anatomią czaszki. Na podstawie wydrukowanego z tworzywa sztucznego modelu protezy stworzono model protezy z tytanu.

Pracowaliśmy w ścisłej kooperacji z zespołem lekarzy. Bardzo ważne było, aby projekt protezy w sposób naturalny współgrał z ludzkim ciałem, pozwalając na połączenie tkanki kostnej i przepływ płynu w obrębie jamy czaszkowej - mówi Elĺas Hernández, Projektant z VISI Series Mexico.

Wykorzystanie oprogramowania VISI CAD/CAM oraz technologii druku przyrostowego w medycynie daje możliwość projektowania i wytwarzania protez dostosowanych do pacjenta w szybki i bezpieczny sposób. Wykonywane w ten sposób protezy są funkcjonalne oraz estetyczne i w znacznym stopniu poprawiają jakość życia pacjentów.

Coraz częściej lekarze na całym świecie zaczynają używać tego typu technologii przy pracy z pacjentami z wrodzonymi lub nabytymi deformacjami twarzoczaszki – posdumowuje Raúl Moreno, Dyrektor Generalny z VISI Series México.

 

Poprzedni | Następny