Andrew Bottomley, Technical Director

PDFPrzedstawienie producenta form
....Ta forma będzie działać

Prace nad formami specjalistów z LLG Charlesworth zostały zrewolucjonizowane poprzez unikalne narzędzie przewidywania VISI Flow, które analizuje dokładnie wykonanie formy wtryskowej przed produkcją, niezależnie od tego czy forma wtryskowa zostanie wykonane na miejscu czy u podwykonawcy.

.

"Bez VISI Flow, zbieranie informacji przed formowaniem byłoby niemożliwe do tego oszczędzamy czas i pieniądze".

Andrew Bottomley, Technical Director

 

Charlesworth używa VISI Flow innowacyjnej technologi od Vero Software do symulacji wtrysku aby pokazać swoim podwykonawcom jak dokładnie powinna być wyprodukowana forma dla każdego projektu.

Ta "zapobiegawcza analiza" wykrywa szereg potencjalnych problemów produkcyjnych, takich jak odkształcenia, linie łączenia pęcherze powietrza, aspekty wypełnienia i gorące kanały czy ustalenie optymalnej pozycji punktu wtrysku. Dyrektor techniczny Andrew Bottomley mówi że zaczęto go używać w fazie projektowania, patrząc na wypełnienie i czas cyklu co umożliwia zrobienie precyzyjnego kosztorysu.

Kiedy klienci składają zamówienie my wtedy przeprowadzamy pełną analizę przepływu w celu zidentyfikowania problemów związanych z projektem przed rozpoczęciem wykonania formy wtryskowej. Pokazał niedawny przykład, kiedy VISI Flow podświetlił miejsce opisując jako bardzo niskie pochylenie ścianki. Pokazano to klientowi a następnie opracowano z nim zmianę projektu, zapewniając że nie będzie problemów podczas formowania. Bez VISI Flow nie byłoby to możliwe na tym etapie projektu, a więc przyczyniło się to do oszczędności czasu i pieniędzy.
 

Mając na uwadze rzeczywisty cykl rozwoju przeciętnej formy czyli około ośmiu tygodni od pierwszej próby do pełnej produkcji, z VISI Flow zostało to znacznie zredukowane. Oznacza to, że gdy nasi klienci otrzymują uformowany wyrób, narzędzie jest tak blisko specyfikacji jak to możliwe.

Ważne jest aby wybrać odpowiednia firmę narzędziową, w zależności od rodzaju formy potrzebnej do indywidualnej pracy. VISI Flow oznacza że mamy większą kontrolę nad projektem narzędzia, więc mamy wsparcie naszych narzędziowni na znacznie wyższym poziomie. Nie chcąc aby narzędzie wracało z powrotem do poprawy, z VISI Flow nie musimy już tego robić.

LLG Charlesworth pomogło stworzyć idealne rozwiązanie dla formy wtyczki lotniczej z 32 otworami czujników. Części współpracujące musza pokrywać się z urządzeniami wytwarzanymi w Ameryce i na Dalekim Wschodzie, więc poziomy tolerancji są bardzo wysokie.
 
“W celu wytworzenia elementu z wieloma otworami, formowanie reaguje bardzo różnie w stosunku do ogólnego skurczu. Normalny skurcz mieści się w przedziale tolerancji od 0,3 do 0,7 ale to zależy od przekroju ścianki . Udało nam się zastosować 5 różnych wartości skurczu w 5 różnych miejscach. Element został zniekształcony w taki sposób że podczas wypełnienia mieliśmy pewność że jest zgodny z rysunkiem. Pokazaliśmy to w VISI Flow, narzędziowcowi Paul Moore z HDM i i miał pełne zaufanie że nasza specyfikacja w oparciu o analizę VISI Flow jest absolutnie poprawna.
 

Paul Moore spodziewał się że projekt tego typu będzie trwał około 30 tygodni i był zachwycony kiedy po 16 tygodniach został ukończony.

LGG Charlesworth dyrektor sprzedaży Steve Kerridge rownież używa go jako narzędzia marketingowego. " To poprawia naszą pozycję w oczach klientów, gdy pokazujemy im dokładnie jak ich produkt będzie formowany i nie ma żadnych zastrzeżeń do formowania, zwłaszcza jeśli mam model 3D i mogę zobaczyć analizę przepływu w fazie początkowego projektu. Czują, że są znacznie bliżej końcowego produktu niż gdyby po prostu podano by im cenę w oparciu o rysunku."
 

Baza materiałowa VISI Flow z 7500 polimerami jest szczególnie przydatna do precyzyjnej symulacji wtrysku. Ponadto oprogramowanie przedstawia graficzną symulację i jest łatwe do zrozumienia. Finalizacja szczegółów w początkowej części produkcji jest bezcenna, i jak Steve Kerridge wyjaśnia "W przeszłości kiedy forma pierwszy raz była zakładana na wtryskarkę dopiero wtedy można było stwierdzić gdzie wystąpią pęcherze powietrza. Ale teraz, można to wszystko zrobić na komputerze zanim forma jest zrobiona i to sprawia że działania naprawcze są znacznie wydajniejsze".

Analiza fazy napełnienia zapewnia taki sam poziom kontroli wtrysku polimeru do wnętrza formy jak na dowolnej wtryskarce. Przechodząc do obliczeń odkształceń, użytkownik może dokonać wizualizacji i pomiaru końcowego uformowanego kształtu. Moduł cieplny uwzględnia wszystkie możliwe termiczne efekty ze względu na wymianę ciepła pomiędzy stopionym polimerem a formą. Wizualizacja deformacji związanej z chłodzeniem pomaga określić najlepszy układ aby osiągnąc jak najkrótsze cykle.
 

Dyrektor Charlesworth Graham Ward mówi VISI Flow stanowi doskonały wkład do ich możliwości technicznych, zrobienia formy wtryskowej znacznie szybciej niż miało to miejsce wcześniej. "Jest to bardzo intuicyjne narzędzie, a jego integracja z CAD absolutnie działa bez zarzutu".

 

Informacje o firmie:

Name: LGG Charlesworth

Web: www.lggcharlesworth.com

 

 

 

Osiągnięte korzyści:

  •     Większa kontrola nad projektowanymi formami wtryskowymi i punktem wtrysku
  •     Wczesne zgłoszenie potencjalnych problemów formowania
  •     Ulepszona technologia wtrysku
 

 

Komentarze:

"Bez przepływu VISI , kwestie formowania nie będą zbierane, aż do procesu formowania na wtryskarce, więc oszczedzamy czas i pieniądze".


Andrew Bottomley, Technical Director

 

Poprzedni | Następny