Rutland Plastics – Znacznie więcej niż projektowanie form wtryskowych

Jedna z czołowych Brytyjskich firm specjalizująca się w formach wtryskowych wykorzystuje oprogramowanie VISI nie tylko do projektowania narzędzi.  W Routland Plastics po zaprojektowaniu detalu za pomocą oprogramowania VISI , wykorzystuje się drukarkę Objet 3D do wyprodukowania  przyrządu pomocniczego który o połowę skraca czas potrzebny do montażu.

“Każdy dobry inżynier widzi że jest to nie tylko oprogramowanie CAD/CAM do tworzenia form wtryskowych, ale jest to również potężny system dla każdego innego typu projektowania na świecie.”

Carl Martin – Dyrektor techniczny

Dyrektor techniczny  Carl Martin mówi: Każdy dobry inżynier widzi że jest to nie tylko system CAD/CAM do tworzenia form wtryskowych, ale jest to również potężny system dla każdego innego typu wzornictwa na świecie.  My używamy VISI do wytworzenia różnego rodzaju elementów potrzebnych dla naszej produkcji, począwszy od małego przyrządu skończywszy na złożonych formach  wtryskowych.

 VISI dzięki swej uniwersalności zapewnia firmie konkurencyjne wytworzenie łącznika rurowego dla przemysłu odwadniania.  Użyliśmy VISI do stworzenia  prototypu za pomocą drukarki 3D, sprzęgając narzędzia do produkcji formy i unikalny przyrząd który pozwolił na zautomatyzowanie ręcznych części operacji – dodaje Martin

Martin zaznacz, że: Funkcjonalność siatki w VISI była użytecznym narzędziem przy opracowaniu geometrii modelu dla drukowania na drukarce Objet Connex 350. Siatka zapewniła zestaw funkcji między innymi do oczyszczania problematycznych wierzchołków, wypełniania otworów i analizę topologii siatki. Drukowanie prototypu pasującego do założeń oznacza że klient może dopasować element do modelu fizycznego, gwarantując funkcjonalność zgodnie z oczekiwaniami, przed budową formy wtryskowej. Zmiana narzędzia jest droga jeśli okaże się że wypraska nie jest prawidłowa. Część wydrukowana na drukarce 3D idealnie pasowała, dlatego ruszyliśmy z budową  formy wtryskowej zaprojektowanej w VISI.

Innym ważnym aspektem był to jak symulacja wtrysku VISI Flow pokazała optymalne warunki formowania, poprzez określenie i odpowiednie dopasowanie punktu wtrysku. Było istotnym aby sprawdzić które obszary mogą być trudne do wypełnienia i gdzie potrzebne są odpowietrzenia. VISI Flow pokazał nam również jak narzędzie będzie pracować na wtryskarce.

Specjalne kształtki wykonane z polietylenu o wysokiej gęstości (HDPE) łączą 2  rury za pomocą zgrzewania ich .  Na początku mieliśmy jednego  operatora który obracał i układał przewód, a druga osoba ręcznie wkładała kołki, które trzymały przewód. Automatyzacja procesu zmniejszyła nakład siły roboczej z dwóch do jednej osoby, pozwalając pozostać naszej firmie bardziej konkurencyjnym.

Użyliśmy VISI do zaprojektowania od podstaw przyrządu do obsługi tego zadania. Dzięki VISI stworzyliśmy komponenty i wizualizację ruchów pokazujących jak to narzędzie będzie funkcjonować w zakładzie produkcyjnym - zakończył Martin. 

Moduły VISI jakie używaliśmy zawierały również VISI PEPS- Wire, VISI Elektroda i VISI Obróbka w 3 osiach, które odgrywały ważną rolę w procesie produkcji, dzięki VISI programowano 2 frezarki Bridgeport VMC  i elektrodrążarki  Fanuc Robocut oraz AgieCharmilles Roboform 30.

VISI Elektroda jest zautomatyzowanym modułem do tworzenia i zarządzania elektrodami oraz ich uchwytami przeznaczonymi do produkcji form. Kompleksowe projektowanie uchwytów, symulacja i kontrola kolizji zapewnia, że elektroda będzie odpowiednio działać od pierwszego razu.

VISI PEPS-Wire jest używany, gdy małe skomplikowane wkładki muszą być użyte w formie wtryskowej. Moduł ten zapewnia automatyczne rozpoznawanie cech z geometrii bryły, tworząc poprawne ścieżki dla obróbki EDM i sprawdzony kod NC.

Kiedy narzędzia są zbudowane, Rutland Plastics, używa wtryskarek Engel i Krauss Maffei do produkcji różnych komponentów do gazu, wody, przemysłu petrochemicznego, budowlanego i motoryzacyjnego. Kierownik marketingu, Stuart Lovett mówi: Dział wtryskarek działa 24 godziny prze 5 dni w tygodniu, produkując elementy o wadze od kilku gram, aż do 48 kilogramowego łącznika, który jest naszym największym produktem.

 

Firma

Nazwa: Rutland Plastics
 
www.rutlandplastics.co.uk
 
 

Korzyści

  • VISI używany jest do tworzenia prototypów drukowanych na drukarce 3D, produkcji form wtryskowych i unikalnych przyrządów do automatyzacji procesów montażowych.

  • VISI Flow wykorzystywany jest do identyfikacji, w którym miejscu najlepiej umieścić punkt wtrysku, które obszary mogą być trudne do wypełnienia i gdzie umieścić w narzędziu odpowietrzenia.

  • VISI PEPS Wire, VISI Elektroda i VISI Obróbka 3D używane są do programowania frezarek Bridgeport VMC i elektrodrążarek Fanuc Robocut i Agie Charmilles Roboform.

 

Podsumowanie

Każdy dobry inżynier widzi , że jest to nie tylko oprogramowanie CAD/CAM do tworzenia form wtryskowych, ale jest to również efektywny system dla każdego innego typu działalności inżynierskiej .

Carl Martin, Dyrektor techniczny

 

Poprzedni | Następny