Projektowanie Zespół projektowy Rob przy komputerze Projekt VISIProjekt VISIProjekt VISIProjekt VISIProjekt VISIProjekt VISI

Sharnold Ltd. przyspiesza proces projektowania z VISI

Sharnold Ltd. to rodzinna firma zapewniająca kompletne rozwiązania z zakresu formowania wtryskowego tworzyw sztucznych oraz produkcji form wtryskowych. Formowane części są w dużej mierze wykorzystywane w motoryzacji, w produkcji elementów do drzwi antywłamaniowych, elektroniki oraz przenośników taśmowych. Dzięki oprogramowaniu VISI producent realizuje zamówienia od projektu do produktu.

Park maszynowy firmy składa się z 7 wtryskarek, w tym: po 2 z firmy Battenfelds oraz Boy i 3 maszyn firmy Arburg zapewniając firmie siłę docisku od 22 do 100 ton, co daje możliwość wtrysku detali z tworzyw sztucznych do 230 gramów.

Dzięki wykorzystaniu oprogramowania VISI firma Sharnold Ltd. w znacznym stopniu zredukowała czas produkcji jednocześnie realizując bardziej skomplikowane projekty.

VISI jest dla nas stosukowo nową inwestycją, ale jednocześnie niezmiernie ważną. Konstruktorzy CAD projektują coraz bardziej złożone części, dzięki temu, że VISI daje im możliwość szybkiego i łatwego sprostania zadaniom, które wcześniej były dla nich dużym wyzwaniem. Na przykład tworzenie linii podziału jest znacznie łatwiejsze, podobnie jak tworzenie suwaków. VISI znacznie przyspieszyło cały proces projektowania. W przypadku bardziej skomplikowanych narzędzi proces projektowania trwał nawet tydzień. W momencie wdrożenia oprogramowania VISI czas ten został zredukowany do kilku dni, w chwili obecnej proces ten jest jeszcze szybszy - dodaje Mark Chapman.

Połączenie procesu projektowania form w VISI i WorkNC obsługującego 3-osiowe centrum obróbkowe Hurco VMX wraz z frezarkami Hurco Hawk skutkuje tym, że wszystko, co firma Sharnold Ltd. produkuje, mieści się w wymaganej tolerancji, nawet do + lub - 0.05 mm.

Wykorzystanie oprogramowania VISI do projektowania form oraz obróbka ich za pomocą ścieżek narzędzi generowanych przez WorkNC, sprawia, że wymagane wąskie tolerancje, spełniane są każdorazowo przy pierwszej próbie. Każda wyprodukowana przez nas forma przechodzi przez oba pakiety oprogramowania. Korzystanie z maszyn Hurco i systemu VISI oznacza, że jeśli chodzi o projektowanie i obrabianie form, oszczędzamy co najmniej połowę czasu, a całkowity czas potrzebny na wyprodukowanie kompletnego narzędzia zmniejsza się o około jedną trzecią - tłumaczy Mark Chapman.

Proces produkcyjny w firmie Sharnold Ltd. rozpoczyna się od analizy elementu z tworzywa sztucznego. Zastosowanie oprogramowania VISI umożliwia sprawdzenie poprawności modelu przed przystąpieniem do projektowania. System posiada wiele narzędzi sprawdzających czy wszystkie powierzchnie są połączone, ponieważ w przypadku gdy model jest nieprawidłowo zamodelowany forma wtryskowa nie będzie prawidłowo pracowała.

Sprawdzam model za pomocą funkcji analizy pochyleń upewniając się, że ma on odpowiednie kąty pochylenia, a następnie przechodzę do procesu projektowania. Ponieważ VISI ma dużą bibliotekę materiałów ze wszystkimi ich specyfikacjami i charakterystykami, łatwo jest zastosować skurcz dla konkretnego tworzywa, z którym pracuję – tłumaczy Mark Chapman.

Praca z oprogramowaniem VISI sprawia, że podział na rdzeń i matrycę, nawet ze zmienną linią podziału, jest szybki i łatwy. Podobnie jest w przypadku suwaków.

Definiuję połówkę stałą lub poruszającą się jako przeźroczystą, co pozwala mi zajrzeć do środka, aby upewnić się, że ściany się stykają, i wszystko działa prawidłowo. Gdy już jesteśmy zadowoleni z utworzonego podziału, odejmujemy geometrię wypraski od wkładki i ustalamy jej rozmiar zewnętrzny. Gdy wkładka oraz wypraska są ukończone, VISI automatycznie dobiera z katalogów elementów znormalizowanych obudowę formy, a następnie pozwala na szybkie i dokładne dostosowywanie pozostałych elementów – dodaje Mark Chapman.

Podczas pracy z formami wielogniazdowymi VISI pozwala dosłownie skopiować gotową wkładkę do kolejnych pozycji, a następnie program dostosowuje płytę matrycową, a gdy zachodzi taka potrzeba daje możliwość skorzystania z ręcznych narzędzi do edycji. Generator kanałów zasilających i biblioteka wypychaczy wpływa korzystnie na szybkość projektowania.

Inżynierowie z firmy Sharnold Ltd. cenią sobie również szybkość i bezproblemowość przenoszenia danych ze środowiska VISI do WorkNC CAM.

Umieszczam każdą płytę na innej warstwie, dzięki czemu płytka dociskowa, płyta formująca i ruchoma zapisane są jako pojedyncze części w natywnych plikach VISI. WorkNC odczytuje pliki VISI, więc wystarczy je po prostu przenieść - podsumowuje Mark Chapman.

 

Następny