Projekt VISI Wdrożenie VISI Formy Centrum obróbcze

Tradycja i nowoczesność w produkcji tłoczników

Wieloletnie doświadczenie, szeroki park maszynowy i nowatorskie rozwiązania programowe stanowią klucz do sukcesu na rynku dostawców tłoczonych komponentów.

Firma Meindl-Köhle Umform- und Systemtechnik rozpoczęła produkcję narzędzi precyzyjnych już w 1928 roku. Istotna dywersyfikacja oferty tego niemieckiego przedsiębiorstwa miała miejsce w roku 1990. Działalność hali produkcyjnej o powierzchni 5500 m2 koncentruje się na tłoczeniu skomplikowanych elementów dla wielu gałęzi przemysłu.

Dostarczane przez Vero Software oprogramowanie VISI stanowi w Meindl-Köhle kluczowe narzędzie do projektowania, symulacji i programowania maszyn sterowanych numerycznie.

Jak podkreśla Heinz Kleber, Dyrektor Zarządzający, VISI daje firmie przede wszystkim elastyczność. System ten pozwolił zlikwidować ścisły podział pomiędzy realizacją zamówień, wytwarzaniem prototypów, tworzeniem urządzeń i produkcją narządzi. VISI pozwala wykonywać wszystko w jednej hali – od prototypu do produkcji seryjnej:

„Klienci cenią nas za kreatywność i elastyczność.” - Heinz Kleber

Doświadczenie w projektowaniu, frezowaniu, szlifowaniu i wycinaniu drutowym pozwala inżynierom Meindl-Köhle wytwarzać od 12 do 15 tłoczników postępowych czy transferowych rocznie. Skrawanie dużych elementów umożliwia sześć centr obróbczych Mazak z wymiennymi paletami i zakresami obróbkowymi do 1,250 mm w osi X, a także frezarka stołowa Mecof.

Produkcja narzędzi jest przeprowadzana głównie na 3-osiowej frezarce pionowej HURCO VMX42, podczas gdy mniejsza frezarka Kunzmann jest używana na warsztacie szkoleniowym. Dodatkowo wykorzystywane są trzy wycinarki drutowe EDM firmy FANUC oraz drążarka wgłębna. Supernowoczesne prasy, maszyny do tłoczenia i wykrawania oraz robot do spawania laserowego uzupełniają park maszynowy.

Jak twierdzi Heinz Kleber, decydującym czynnikiem, skłaniającym do zakupu VISI był dla ich firmy szeroki zakres funkcjonalności w zakresie wytwarzania z tworzyw sztucznych i blach, a także prostota obsługi:

„Moduł Zaawansowane Modelowanie daje nam szereg niezwykle istotnych funkcji. To między innymi opcja kompensacji charakterystyki odsprężynowania formowanej części przed wykonaniem.”

Już w trakcie pierwszych spotkań klienci przedstawiają wysokie oczekiwania odnośnie jakości wykonania produktów. Dotyczą one przykładowo tolerancji wymiarowej w obrębie całej partii zamawianych komponentów. VISI pozwala nam sprawnie zasymulować procesy wytwarzania. Dzięki temu wiemy z góry, jaki poziom tolerancji możemy uzyskać.

Szerokie zastosowanie znalazł w firmie Meindl-Köhle moduł VISI Blank. To zintegrowane rozwiązanie służy do opracowania kształtów 2D ze złożonych modeli 3D. Jak Twierdzi Karl Sichinger, Kierownik Narzędziowni:

„Dostarczone przez klientów modele 3D CAD importujemy do VISI. Korzystając z Metody Elementów Skończonych MES, VISI Blank rozkłada je, tworząc geometrie półfabrykatów. Możemy wówczas sprawdzić dowolny obszar pod kątem pofałdowania bądź pęknięcia.”

Po otrzymaniu potwierdzenia złożenia zamówienia, specjaliści Meindl-Köhle z pomocą programu VISI Modelowanie przystępują do konstruowania modelu. VISI Progress natomiast tworzy układ taśmy 3D i złożenie tłocznika.

Gdy projekt jest już gotowy, tworzone są rysunki techniczne, które później przekazywane są do narzędziowni. Tam generowane są w formie kodu NC ścieżki narzędzia. Dane te, przechowywane na serwerze, mogą pobierać operatorzy hali produkcyjnej. Meindl-Köhle posiada trzy stacje robocze wyposażone w VISI CAM do obróbki 5-osiowej. Program działa na licencji sieciowej, więc można go używać w dowolnym miejscu w firmie:

VISI daje nam zdolność elastycznego i szybkiego reagowania na potrzeby klientów.” - Heinz Kleber, Dyrektor Zarządzający Meindl-Köhle

Osiągnięte korzyści

  • Jednolite środowisko CAD/CAM zapewniające bezbłędną wymianę danych.
  • Zaawansowane modelowanie umożliwiające uwzględnienie odsprężynowania już w pierwszym etapie konstrukcji tłocznika.
  • Elastyczne rozmieszczenie stanowisk modułów obróbki 5-osiowej dzięki licencji sieciowej.

Więcej o firmie: www.meindl-koehle.de

Poprzedni | Następny