praca z VISI symulacja z VISI zarząd firmypraca z VISIpraca z VISIpraca z VISIpraca z VISI

VISI umożliwia 5-osiową obróbkę w Modulo Tre

Modulo Tre to włoska firma działająca w branży motoryzacyjnej, lotniczej, energetycznej odlewnictwie oraz aeronautyce. Producent wchodząc w dobę Przemysłu 4.0 zainwestował w zaawansowaną technologię obróbki w 5 osiach, co pozwoliło mu realizować bardziej skomplikowane zamówienia, dostosowane do potrzeb indywidualnych klientów.

Aby jak najlepiej wykorzystać tą technologię, producent potrzebował niezawodnej i prostej integracji CAD/CAM. Dlatego też Modulo Tre wprowadziło oprogramowanie VISI do modelowania 3D CAD oraz 2D > obróbka 5-osiowa, połączone z symulatorem kinematyki Eureka.

Naszym priorytetem było zakupienie zintegrowanego systemu CAD/CAM. W przeszłości musieliśmy opuszczać środowisko CAM, aby wprowadzić wszelkie modyfikacje i poprawki, a następnie resetować je wszystkie. Jednak przy 5-osiowej obróbce jest to bardzo skomplikowane, dlatego zdecydowaliśmy się na zastąpienie poprzedniego oprogramowania i wprowadziliśmy VISI, które jest szybkie i intuicyjne, nawet w przypadku korekt i modyfikacji, które często muszą być zastosowane w oryginalnym modelu CAD do celów produkcyjnych - wyjaśnia Alessandro Corà, Współzałożyciel Modulo Tre.

Kolejnym kluczowym wymaganiem Modulo Tre było posiadanie niezawodnego symulatora G-kodu, aby przejść przez proces obróbki przed wysłaniem programu na maszynę, szczególnie podczas zmian bez nadzoru. Aby zaspokoić tę potrzebę, opracowano aplikację łączącą VISI z Eureka, przenosząc wszystkie części, modele maszyn CNC, parametry narzędzi i dane ścieżki narzędziowej z VISI do symulatora.

W przypadku złożonej obróbki 5-osiowej ważne jest, aby móc działać niemalże „z zamkniętymi oczami", unikając kolizji i problemów z narzędziami, które mogłyby zagrozić całej obróbce przedmiotu. Maszyny często pracują przez całą dobę, więc symulator jest niezbędny do pracy bez nadzoru - dodaje Alessandro Corà.

Dzięki modułowi VISI Modelowanie, małe błędy wykryte na importowanych powierzchniach modelu mogą zostać automatycznie naprawione podczas zszywania, co pozwala uniknąć czasochłonnego procesu tworzenia bardzo małych powierzchni wypełniających luki.

Gdy powierzchnie są uszkodzone lub ich brakuje, VISI automatycznie tworzy krzywe krawędzi, które ułatwiają tworzenie nowych powierzchni. Aby sprawdzić tolerancję, można porównać stare i nowe powierzchnie, sprawdzić odległości maksymalne i minimalne, a także różnicę krzywizny. Co więcej, zamknięcie modelu powierzchniowego do bryły eliminuje wszelkie problemy konstrukcyjne, które mogą się pojawić w późniejszym etapie. Możliwość przejścia z modelu bryłowego na powierzchniowy i odwrotnie daje również maksymalną swobodę w zarządzaniu modyfikacjami CAD.

Według Marco Dal Bianco, jednego ze współzałożycieli firmy, jedną z najbardziej popularnych funkcji VISI jest możliwość automatycznego rozpoznawania cech produkcyjnych, takich jak otwory i kieszenie, oraz generowania odpowiednich ścieżek narzędzi.

Wszystkie otwory są rozpoznawane automatycznie i stosowany jest prawidłowy cykl obróbki. W przypadku skomplikowanej obróbki VISI pozwala nam obsługiwać operacje 5-osiowe, a także tradycyjne frezowanie – mówi Marco Dal Bianco, Współzałożyciel Modulo Tre.

 

Poprzedni | Następny